Parke Taşı Kullanımı

  1. Anasayfa
  2. Parke Taşı Kullanımı

Parke Taşı Kullanımı

Parke taşı sokaklarda ve kaldırımlarda kullanılan bir taş modelidir. Damla parke, düz parke, kilit parke, kumlamalı parke, petek parke ve prizma parke olmak üzere çeşitli parke alt kategorileri vardır. Parke taşı çok fazla kullanılan ve beraberinde pek çok avantaj sahip olan betondan üretilmiş bir yapı malzemesidir.

Çeşitli alanlarda kullanılıyor olması da avantajlı olduğunun bir göstergesidir.
Parke taşı genel olarak caddelerde, sokaklarda, çocuk parklarında, çay bahçelerinde, okulların etrafında, halka açık mekânlarda, gezi alanlarında, fuar alanlarında, eğimli yollarda ve kaldırımlarda kullanılmaktadır. Damla taş parke modeli genel olarak sahillerde kullanılmaktadır. Kilit parke modelleri sahil bölgelerinde ve mahalle sokaklarında sıklıkla kullanılır.

Parke taşı kullanmanın pek çok avantajı vardır. En birincil avantajı bozuk yolları kapatarak düzgün bir yürüyüş yolu sağlar. Bununla birlikte her nerede kullanılırsa kullanılsın hoş, estetik bir görünüm oluşturur. Bu sayede caddeler ve sokaklar daha canlı ve daha modern görünmektedir. Bisiklet sürmek, yürüyüş yapmak ve hatta engelli bireylerin bile daha rahat gezebilmesi parke taşları sayesinde gerçekleşmektedir.

Kullanım alanı sağlamış olduğu avantajlardan ve çeşitlilik miktarı bakımından her geçen gün artmaktadır. İlk başlarda sadece gelişmiş bölgelerde lüks olarak kullanılırken günümüzde en ücra bir sokakta bile parke taşı bulunuyor.